Відносини Україна-ЄС та внутрішня політика Європейського Союзу: огляд головних новин (17-31 липня 2017 р.)
ВІДНОСИНИ УКРАЇНА-ЄС
В Офіційному журналі ЄС опублікували інформацію про набуття чинності Угоди про асоціацію Україна-ЄС
В Офіційному журналі ЄС опублікували інформацію про набуття чинності Угоди про асоціацію між Європейським союзом і Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з одного боку, та Україною, з іншого боку. Вона набуде чинності з 1 вересня 2017 року. Зазначимо, що більша частина Угоди вже діє з 2014 року. А Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі (ПВЗВТ) функціонує з 1 січня 2016 року.
Рада ЄС прийняла рішення про надання додаткових торговельних квот Україні
17 липня Рада ЄС прийняла рішення про запровадження тимчасових автономних торговельних преференцій для України на 3 роки. Вони діятимуть як доповнення до Угоди щодо поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС та почнуть застосовуватися до кінця вересня цього року. Додаткові квоти на імпорт за нульовим тарифом передбачені для таких сільськогосподарських продуктів: натуральний мед – 2 500 тонн, оброблені помідори – 3 000 тонн, виноградний сік – 500 тонн, овес – 4 000 тонн, пшениця – 65 000 тонн, кукурудза – 625 000 тонн, ячмінь – 325 000 тонн, крупи та гранули з деяких злаків – 7 800 тонн. Окрім цього, передбачено повне зняття імпортних мит на декілька промислових товарів: добрива, барвники, пігменти та інші фарбувальні речовини, взуття, мідь, алюміній, а також телевізійне та звукозаписувальне обладнання. (Джерело)
Україна та ЄС проаналізують українські підземні сховища газу
Україна та Європейський Союз розпочали проект комплексного вивчення українських підземних сховищ газу (ПСГ). Реалізовувати його буде консорціум, до якого входять французький оператор ПСГ (Storengy) та міжнародна юридична фірма (CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang). Цей проект є важливим для впровадження Закону України «Про ринок природного газу» та виконання зобов’язань України щодо відокремлення від Нафтогазу функції транспортування газу. Дослідження передбачає прогнозування попиту на послуги зі зберігання газу на наступні 20 років та вивчення можливостей України на ринку ПСГ. Також буде проаналізована необхідність наявних газосховищ для ефективної роботи газотранспортної системи України.
САНКЦІЙНА ПОЛІТИКА ЄС
США внесли зміни до законопроекту про санкції за рекомендаціями ЄС
27 липня Сенат США прийняв законопроект, який забороняє Президенту США знімати санкцій з РФ без згоди Конгресу, а також вводить нові санкції проти Росії, Ірану та КНДР. Попередня версія законопроекту зачіпала санкціями європейські компанії, що співпрацюють з російськими компаніями у низці галузей. Це викликало жорстку реакцію зі сторони Європейського Союзу. В результаті Місія ЄС у Вашингтоні переконала Конгрес внести зміни до законопроекту, які враховували занепокоєння Євросоюзу – обмеження будуть застосовуватися тільки до підприємств, в яких частка підсанкційних російських суб’єктів складає принаймні 33%. Незважаючи на це, в Європейській комісії заявили, що відтепер пильно стежитимуть за тим, як втілюватиметься у життя законопроект, який може мати негативні наслідки для європейських компаній.
Країни-партнери ЄС приєднались до санкцій проти Криму
Чорногорія, Албанія, Норвегія, Грузія та Україна приєдналися до рішення Ради ЄС про продовження обмежувальних заходів, запроваджених у відповідь на незаконну анексію Криму і Севастополя до 23 червня 2018 року. Ці країни забезпечать відповідність їх національної політики рішенню Ради ЄС. (Джерело)
Посли ЄС погодили додаткові санкції проти РФ
26 липня посли ЄС погодили розширення санкцій проти 4-х громадян та 3-х компаній РФ за пропозицією Німеччини. Додаткові санкції введуть у відповідь на поставки Росією в Крим, в обхід санкцій Заходу, чотирьох турбін для електростанцій, виготовлених німецькою компанією Siemens. (Джерело) У відповідь на це, в Siemens заявили, що повністю відмовляться від своєї частки в російській компанії «Интеравтоматика», яка пропонує обладнання та послуги для допоміжних і контрольних систем управління електростанцій; ініціюють відкликання ліцензій, виданих російським компаніям, на поставку обладнання для електростанцій змішаного циклу та тимчасово призупинять поставки електрогенеруючого обладнання за поточними контрактами російським клієнтам, контроль над якими здійснюється державою.
КЛІМАТИЧНА ТА ЕКОЛОГІЧНА ПОЛІТИКА ЄС
Рада ЄС прийняла рішення про поправки до Монреальського протоколу
17 липня Рада ЄС прийняла рішення включити поправку Кігалі до Монреальського протоколу, яка спрямована на досягнення глобального скорочення споживання та виробництва гідрофторвуглецю. Реалізація цієї поправки дозволить зменшити зростання температури на планеті на 0,5° С до кінця століття, що матиме позитивний внесок у досягнення цілей Паризької кліматичної угоди. Рішення Ради ЄС набирає чинності відразу після його прийняття. Тепер ЄС має офіційно передати декларацію про компетенцію разом із документом про ратифікацію поправки Кігалі в Організацію Об’єднаних Націй.
Рада ЄС прийняла рішення про поправки до Гетеборзького протоколу
17 липня Рада ЄС прийняла рішення про поправку до Гетеборзького протоколу 1999 року щодо скорочення викидів забруднювачів повітря на глобальному рівні. Ця поправка встановлює більш суворі зобов’язання щодо скорочення викидів для чотирьох основних забруднювачів повітря: сірки, оксидів азоту, летких органічних сполук, крім метану та аміаку. Ці обмеження застосовуватимуться з 2020 року. П’ятий забруднювач – дрібнодисперсні частинки – покритий вперше. Наразі ЄС має офіційно передати документ про прийняття поправки до Організації Об’єднаних Націй.
ІНШІ НОВИНИ ЄС
Рада ЄС визначила пріоритети Євросоюзу на 72 сесію Генеральної Асамблеї ООН
Рада ЄС прийняла висновки (conclusions) щодо пріоритетів ЄС на 72 сесію Генеральної Асамблеї ООН, яка відкриється 12 вересня 2017 року. Серед них: зміцнення та реформування ООН, глобальне управління, мир, запобігання конфліктам та гендерна рівність. ЄС також продовжить підтримувати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Європейський Союз закликатиме усі сторони до реалізації Мінських домовленостей та підтримки дій ОБСЄ, спрямованих на мирне вирішення конфлікту, підкреслюючи відповідальність Росії. ЄС також продовжить засуджувати незаконну анексію Криму та Севастополя.
Єврокомісія розпочала «процедуру порушення» проти Польщі через закон про суд
Європейська комісія відкрила «процедуру порушення» проти Польщі через нещодавно прийнятий закон про суди ординарної юрисдикції. Основні зауваження пов’язані із дискримінацією за ознакою статі – запровадження різного віку для виходу на пенсію чоловіків-суддів (65) та жінок-суддів (60). Також Єврокомісія вважає, що надання Міністру юстиції права на продовження мандату суддів, які досягли пенсійного віку та можливості звільняти і призначати голів судів, матиме наслідком підрив незалежності судових органів. Польща має один місяць, щоб надати свої аргументи на зауваження Єврокомісії.
Єврокомісія направила мотивовані обґрунтування Чехії, Угорщині та Польщі через мігрантів
26 липня Єврокомісія направила Чеській Республіці, Угорщині й Польщі мотивовані обґрунтування через відмову цих країн приймати біженців з Греції та Італії. Тепер вони мають місяць на те, щоб виправити ситуацію та проінформувати про відповідні дії Єврокомісію. Якщо країни продовжать порушувати законодавство ЄС, ЄК може передати діло до суду ЄС. Примітно, що Єврокомісія не розпочала процедуру проти Австрії, яка, як Польща й Угорщина, не переселила жодного біженця. В ЄК очікують, що найближчим часом країна переселить перших мігрантів з Італії. (Джерело)
ЗВІТИ ТА ДОПОВІДІ ЄВРОКОМІСІЇ
Звіт про боротьбу з підробною продукцією на європейській митниці
Єврокомісія випустила звіт про дії європейської митниці у 2016 році щодо забезпечення прав інтелектуальної власності. У доповіді зазначається, що в попередньому році на митниці було затримано 41 мільйон підробного товару, вартістю більш ніж 670 млн. євро. Найбільша кількість конфіскату перепадала на цигарки (24%) та іграшки (17%). При цьому 80% всього підробного товару походило з Китаю. Велика кількість цигарок поступала з В’єтнаму та Пакистану, а Сінгапур був основним джерелом поставок контрфактних алкогольних напоїв.
Звіт про протидію гібридним загрозам
Європейська комісія випустила звіт щодо протидії гібридним загрозам. Він інформує про заходи, що були зроблені для боротьби з гібридними загрозами, як між членами ЄС, так і з третіми країнами. У звіті зазначається, що Єврокомісія запустить нову програму у 2017-2020 роках задля посилення стійкості до кіберзагроз третіх країн. Здебільшого це стосуватиметься країн Азії та Африки, але також України.
Доповідь про створення ефективного Безпекового Союзу
Європейська комісія випустила доповідь про досягнення у створенні ефективного Безпекового Союзу (Security Union). Звіт покриває два основні напрямки: 1) боротьба з тероризмом, організованою злочинністю та засобами їх підтримки; 2) зміцнення оборони та розбудова стійкості до цих загроз. Незважаючи на загальну позитивну оцінку роботи у цьому напрямку, у доповіді також визначені основні проблеми, які впливають на ефективність Безпекового Союзу та кроки для їх вирішення.
Огляд новин підготував Ярослав Литвиненко, молодший аналітик проекту «Громадська синергія»