Семінар-тренінг “Реалізація вимог ЄС щодо технічного регулювання в Україні” (11-12/12/2017)

12 Грудня 2017

Про необхідність подолання в Україні державної монополії та запровадження ринкових відносин у сфері надання послуг зі стандартизації; складові відповідального бізнесу та моделі досконалості в організації виробництва продукції говорилося під час семінару-тренінгу «Реалізація вимог ЄС щодо технічного регулювання в Україні (аграрний сектор, харчова промисловість, туризм), організованого Сіверським інститутом регіональних досліджень у співпраці з Сумським державним університетом 11 – 12 грудня 2017 року в м. Суми.

«Сумщина – аграрний регіон, – зауважив керівник Центру підтримки бізнесу м. Суми (за підтримки ЄБРР) Тарас Савченко. – В аграрному секторі працює близько 20% населення області. Розвиток сільського господарства, харчової промисловості та туризму набуває нової актуальності в контексті переорієнтації ведення бізнесу на Європейський Союз та необхідності кооперації підприємців в цих галузях».

Серед учасників семінару – представники громадських організацій, підприємці, фермери, викладачі, науковці та студенти місцевих вузів, які мали нагоду не лише отримати нову інформацію, а й поділитися власним досвідом та проблемами щодо організації та діяльності малих підприємств, фермерських господарств, садиб сільського зеленого туризму та інше.

Як показав подальший діалог учасників семінару з експертами, основні труднощі в розвитку малих та середніх підприємств (МСП) регіону пов’язані з обмеженим доступом до європейських програм, інвестицій, практичних інструментів щодо приведення до європейських стандартів в логістиці МСП, виробництві продукції або наданні послуг. Водночас реалізація перспективних для розвитку регіону програм та проектів часто наштовхується на нерозуміння та відсутність підтримки з боку місцевої влади. Ще однією загрозою для розвитку аграрного та туристичного потенціалу області є діяльність великих агрохолдингів. Користуючись прогалинами в законодавстві, вони отримують землі в оренду, не звертаються до установ сертифікації, знищують ґрунти та природне середовище і не несуть за це ніякої відповідальності. А між тим безпека та якість вітчизняної продукції, її сертифікація – це основна умова її виходу на європейські ринки.

Експерти акцентували увагу присутніх на європейських механізмах МСП за пріоритетами технічного регулювання; складових системи технічного регулювання, стандартизації та метрології в Україні. Також були представлені можливості міжнародної технічної підтримки (МТП) та грантові програми ЄС для допомоги підприємцям у впровадженні технічного регулювання; засадничі принципи та функціонування системи технічного регулювання в туристичній сфері: міжнародна практика та стан його впровадження в Україні.

В рамках практичного компоненту семінару його учасники визначали перспективи формування якісного регіонального агро-туристичного продукту; аналізували можливості надання якісних туристичних послуг з врахуванням спроможності обраних для цього територій. Найактивніша дискусія розгорнулася навколо питань сертифікації продукції, розвитку туристичних кластерів, залучення додаткових коштів для свого бізнесу, та участі у грантових програмах ЄС.

Наостанок учасники семінару визначили низку потреб для розвитку свого регіону в трьох зазначених секторах:

  • Модернізація виробничих сервісних та лабораторно-аналітичних потужностей агро-харчового, туристичного рекреаційного природоохоронного спрямування.
  • Обстеження наявних центрів (осередків) потенційних інвестицій та донорської підтримки за регіональним розташуванням, галузевою спеціалізацією, екологічними ризиками за європейськими стандартами та вимогами сталого розвитку.
  • Встановлення групи об’єктів для потенційної розробки програми МТП, визначення обсягів, етапів і джерел фінансування.
  • Підтримка цих проектів за рахунок державно-приватного партнерства та ефективного використання МТП.
  • Аналізування стану правової відповідності украдених договорів про оренду земель діючому законодавству та євроінтеграційним зобов’язаннями України.

Наступні семінари в рамках проекту відбудуться в містах Полтава, Львів, Чернігів.

Проект «Посилення участі громадськості в реалізації вимог ЄС щодо технічного регулювання» реалізується Сіверським інститутом регіональних досліджень під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проекту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy).

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження»