Огляд головних новин у сфері європейської інтеграції (1-14 травня 2017 р.)
ВІДНОСИНИ УКРАЇНА-ЄС
Рада ЄС ухвалила безвізовий режим з Україною
11 травня Рада міністрів сільського господарства та риболовлі ЄС затвердила законодавчу пропозицію про скасування короткострокових віз для громадян України (на період не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду). Наразі рішення мають підписати Європарламент та Рада ЄС. Орієнтовно з 11 червня українці зможуть їхати без віз до всіх країн ЄС (окрім Великобританії та Ірландії), а також до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.
Також з 11 травня за підтримки ЄС розпочав роботу сайт «Відкрий Європу». Інформаційний портал висвітлює правила роботи безвізового режиму, а також надає корисні матеріали для експертного середовища.
Комітет Європарламенту підтримав додаткові торговельні квоти для України
4 травня Комітет Європарламенту з міжнародної торгівлі підтримав пропозицію Єврокомісії розширити торгові квоти для України та вніс правки про виключення з додаткових квот пшениці, томатів і сечовини. Дія автономних преференцій розрахована на 3 роки. Комітет також запропонував декілька умов для впровадження торговельних преференцій, серед яких: стійка боротьба з корупцією, надання права промисловцям ініціювати розслідування щодо необхідності введення протекціоністських заходів, включення до річного звіту про ПВЗВТ оцінки впливу на ринки ЄС.
У вересні 2016 року Єврокомісія запропонувала підвищити квоти для України на кукурудзу – на 650 тис. тонн, ячмінь – 350 тис. тонн, пшеницю – 100 тис. тонн, крупу і оброблене зерно – 7,8 тис. тонн, перероблені томати – 5 тис. тонн, овес – 4 тис. тонн, мед – 3 тис. тонн, виноградний сік – 500 тонн.
В ЄС закликали Україну скасувати електронні декларації для ГО
4 травня 20 депутатів Європарламенту надіслали листа на ім’я президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та спікера парламенту Андрія Парубія із закликом переглянути рішення щодо необхідності подання електронних декларацій представниками громадських організацій. Єврокомісія також висловилась за скасування цієї правки.
Нагадаємо, що 7 квітня 2017 року Керівний комітет Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства ухвалив заяву, якою засудив прийняті українською владою зміни до закону про електронне декларування.
Країни-партнери ЄС приєднались до санкцій Євросоюзу
5 травня 4 країни-партнери ЄС приєдналися до пакету санкцій Євросоюзу від 13 березня. Серед них – Чорногорія і Албанія (країни-кандидати на вступ до ЄС), Норвегія (Європейський економічний простір) та Україна. Персональні санкції передбачають заборону на в’їзд до країн Євросоюзу і заморожування активів на території ЄС для 150 осіб та 37 організацій за порушення або загрозу територіальній цілісності та суверенітету України.
Україна підписала Європейську конвенцію про захист хребетних тварин
2 травня Україна підписала Європейську конвенцію про захист хребетних тварин, що використовуються для дослідних та інших наукових цілей. Конвенція спрямована на створення загальних положень з метою захисту тварин, що використовуються під час процедур, здатних привести до болю та страждання, а також зведення таких наслідків до мінімуму в разі їх неминучості. Конвенція визначає необхідність реєстрації відповідних установ-користувачів, а також ведення статистичного обліку тварин.
На сьогодні Україна підписала 112 документів Ради Європи, 88 з яких ратифіковані.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
ЄС продовжив контроль на внутрішніх кордонах Шенгену
11 травня Рада ЄС прийняла рішення продовжити тимчасовий контроль всередині Шенгенської зони на кордонах Австрії, Німеччини, Данії, Швеції та Норвегії на максимальний період до 6 місяців. Це останній раз, коли країни зможуть проводити контроль, запроваджений з осені 2015 року. Для згладжування наслідків відмови від прикордонного контролю, Єврокомісія представила рекомендації про активізацію поліцейських перевірок в прикордонних районах.
Підставами для продовження прикордонного контролю стали: міграційна криза в Греції, необхідність додаткового часу на забезпечення повного функціонування Європейського агентства з охорони зовнішніх кордонів країн-членів ЄС та імплементації угоди ЄС-Туреччина.
Єврокомісія розробила документ про відповідь ЄС на глобалізацію
10 травня Єврокомісія опублікувала аналітичний документ, яким переглядає вплив глобалізації на країни ЄС та пропонує інструменти щодо контролю її наслідків. ЄК виходить із позицією, що світова торгівля стимулювала економічне зростання, а кожен додатковий мільярд євро від експорту сприяв створенню або збереженню 14 тис. робочих місць. Проте європейські підприємства стають менш здатними конкурувати на ринку цін через неоднакові правила для всіх гравців, що може призвести до їх закриття. Єврокомісія пропонує розробити нові правила у міжнародній політиці, які забезпечать рівні умови для всіх країн. Серед них боротьба із недоброчесною конкуренцією (ухилення від сплати податків, державні субсидії та соціальний демпінг), створення ефективних механізмів захисту торгівлі та багатостороннього інвестиційного суду (multilateral investment court). У внутрішній політиці Єврокомісія пропонує надати громадянам більше прав та можливостей, забезпечити їх захист за допомогою міцної соціальної політики й підтримки освіти громадян протягом всього життя. Також пропонується перерозподілити багатство через прогресивну податкову політику та інвестиції в інновації, використовувати монетарні інститути ЄС для допомоги вразливим регіонам.
ЦИФРОВІ ТЕХНОЛОГІЇ В ЄС
ЄК опублікував звіт про е-комерцію в Євросоюзі
Єврокомісія опублікувала фінальний звіт про конкуренцію в ЄС у секторі електронної комерції. На його основі Єврокомісія розроблятиме нові законодавчі ініціативи для поліпшення доступу споживачів і підприємств до товарів і послуг за допомогою е-комерції. Головні висновки дослідження:
- Останні десять років велика частина виробників переходить до продажу своєї продукції через власні інтернет-магазини роздрібної торгівлі. Це створює все більшу конкуренцію із дистриб’юторами.
- Більшого поширення набула практика реалізації продукції виключно попередньо обраними авторизованими продавцями. Це допомагає виробникам краще контролювати якість дистрибуції та цінову політику.
- Збільшилась практика використання договірних обмежень задля посилення контролю над дистрибуцією продукції. Серед них: обмеження ціноутворення, заборона доступу на ринки, виключення чистих онлайн-гравців із розподільчих мереж тощо.
- Доступність ліцензій від правовласників контенту має важливе значення для цифрових контент-провайдерів та є ключовим фактором, який визначає рівень конкуренції на ринку.
- Майже 60% цифрових контент-провайдерів погоджували на договірній основі із правовласниками «гео-блокування».
Єврокомісія визначила майбутні реформи у цифровій сфері
10 травня Єврокомісія опублікувала проміжний середньостроковий огляд стратегїї Єдиного цифрового ринку. Згідно з доповіддю, з травня 2015 року Єврокомісія представила 35 законодавчих пропозицій та ініціатив і наразі очікує на їх затвердження Європарламентом та країнами-учасницями. У проміжному документі визначено 3 сфери, які потребують додаткових заходів від ЄС:
- Економіка даних. Єврокомісія має підготувати законодавчу ініціативу щодо вільного прикордонного руху знеособлених даних (осінь 2017), а також ініціативу про доступність та подальше використання відкритих та фінансованих державою даних (весна 2018).
- Кібербезпека. До вересня 2017 року ЄК розгляне Стратегію ЄС з кібербезпеки та повноваження Європейського Агентства захисту мереж та інформації (ENISA) з метою приведення їх у відповідність до нової загальноєвропейської концепції з кібербезпеки. Комісія має намір розробити додаткові заході зі стандартизації, сертифікації та маркування кібербезпеки, що зробить об’єднані об’єкти більш безпечними.
- Онлайн-платформи. До кінця 2017 року Комісія підготує ініціативу щодо вирішення несправедливих умов договору та торгових практик на комерційних платформах. В рамках Єдиного цифрового ринку ЄК має покращити взаємодію веб-платформ серед інтернет-форумів ЄС, Кодексу поведінки про розпалювання ворожнечі в інтернеті та Меморандуму про взаєморозуміння з питань продажу в інтернеті товарів-підробок.
СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО
Східне Партнерство отримало додаткове фінансування від США
5 травня в США прийняли Консолідований закон про бюджетні асигнування на 2017 рік у розмірі 1,16 трильйонів дол. США. Законом передбачена допомога Україні близько 560 млн. дол. США. Не менше 100 млн. доларів США виділятиметься на підтримку організацій, які займаються питаннями верховенства права, медіа, кібер-безпеки та діяльність яких пов`язана із протидією російському впливу та агресії в країнах Європи та Євразії. Зокрема, кошти, виділені згідно з цим законом, можуть бути використані на допомогу країнам Східного Партнерства для імплементації Угоди про асоціацію та торгових угод між країнами Східного Партнерства з Євросоюзом, а також для зменшення вразливості країн СхП від зовнішнього економічного та політичного тиску Російської Федерації.