Круглий стіл «Європейські орієнтири – зеленим реформам: екологічні питання торговельної політики»

19 Грудня 2017

19 грудня 2017 року у м.Києві відбувся круглий стіл «Європейські орієнтири – зеленим реформам: екологічні питання торговельної політики».

Метою круглого столу було обговорення місця екологічних питань у торговельній політиці ЄС та України, взаємозв’язку торгівлі і сталого розвитку, а також екологічних питань імплементації торговельної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Під час заходу експерти презентували аналітичний документ «Екологічні питання у торговельній політиці ЄС та України: шлях до сталого розвитку», а також надали рекомендації з кращого врахування екологічних питань у розробці та впровадженні торговельної політики в Україні із застосуванням європейського досвіду.

Досить часто в процесі євроінтеграційних реформ, у тому числі у сфері довкілля та зміни клімату, нам бракує інформації про чинний порядок денний Європейського Союзу, а також кращі практики використання досвіду ЄС. Сьогодні питання довкілля, в контексті торговельних угод, широко розглядаються та обговорюються громадськістю Євросоюзу. Проте для України таке питання постало зовсім нещодавно – з набранням чинності положень Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. За словами Ольги Квашук, координатора проектів Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», питання довкілля в контексті виконання Угоди про асоціацію, зокрема щодо реалізації її торговельних положень, займають важливе місце в порядку денному реформ.

В свою чергу, Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» та координатор Робочої групи 5 «Енергетика, транспорт, довкілля та зміна клімату» Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС зауважила, що для Європейського Союзу екологічні питання є невід’ємною частиною торговельної політики. Відтак, Україна має закріпити питання довкілля та сталого розвитку в своїй торговельній політиці.

Під час заходу були озвучені основні рекомендації для посилення екологічної складової торговельної політики. Серед них – необхідність розробити власні інструменти оцінки впливу торгівлі на сталий розвиток, забезпечити належний діалог з усіма зацікавленими особами в процесі розробки та імплементації торговельної політики, визначити перелік релевантних міжнародних екологічних угод для цілей імплементації положень Угоди щодо торгівлі і сталого розвитку, вирішити питання зі створенням представницької дорадчої групи зі сталого розвитку та ін.

За словами Миколи Кузьо, заступника Міністра екології і природних ресурсів з питань європейської інтеграції, Україні необхідно віднайти правильний баланс між торгівлею і довкіллям та використовувати положення Угоди про асоціацію у сфері торгівлі і сталого розвитку для просування екологічної політики, а також покращення екологічних стандартів. Адже Європейський Союз однозначно підніматиме питання дотримання екологічних стандартів в торговельній політиці.

Представники громадськості, наукової спільноти, органів влади, та експерти під модеруванням Зоряни Міщук, голови Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, також обговорили основні виклики щодо впливу торгівлі на довкілля, та впливу екологічних проблем на торговельну політику. Це питання було розглянуто в контексті можливостей впливу пестицидів на експорту меду в ЄС. Крім того, під час дискусії, учасники наголосили на потребі розглядати вплив торгівлі не лише на екологічні питання, а й власне на сталий розвиток, соціальні стандарти та розвиток зеленої економіки. Було також обговорено використання у сфері торгівлі терміну «екологічні стандарти», питання модернізації підприємств, а також впливу екологічних стандартів на малий та середній бізнес.

Захід проведено Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» у рамках проекту «Сприяння європейським реформам у сфері довкілля та зміни клімату в Україні» за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія».