Оцінка впливу на довкілля дозволить врахувати думку громадськості з питань екології – експерти ЕПЛ

16 Травня 2018

15-16 травня 2018 року у м. Львів Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) провела спеціальний тренінг для представників громадськості про її права, обов’язки та можливості взяти участь у процесі прийняття рішень відповідно до нової європейської моделі екологічної оцінки в Україні. Нова процедура була введена 18 грудня 2017 року законом «Про оцінку впливу на довкілля», прийнятим на виконання Угоди про асоціацію. Відтепер державний орган влади має оцінювати вплив його рішення на довкілля з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Захід проходив за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».

«Оцінка впливу для довкілля (ОВД) дозволяє забезпечити участь та врахувати думку громадськості у процесі прийняття рішень, які мають вплив на довкілля», – прокоментувала Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ. «Згідно з новою процедурою, громадськість буде ознайомлена із детальною інформацією про плановану діяльність ще на ранньому етапі та матиме реальні можливості впливу на якість рішення, що прийматиметься уповноваженим органом», – додала Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ.

Експерти пояснили, що процедура ОВД складається з декількох етапів: підготовки звіту з ОВД, проведення громадського обговорення, аналізу уповноваженим органом звіту з ОВД та результатів громадського обговорення, надання уповноваженим органом висновку з ОВД на основі проведеного аналізу та врахування відповідного висновку в процесі видачі рішення про погодження планової діяльності. У ході цих етапів громадськості забезпечується доступ до повідомлення про плановану діяльність, що підлягає оцінці впливу на довкілля, оголошення про початок громадського обговорення, звіту з оцінки впливу на довкілля, інформації про висновок з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої діяльності.

Експерти розповіли, що громадськість має право подавати коментарі у двох випадках в рамках процедури ОВД. Перший раз – після опублікування повідомлення про плановану діяльність. Так, громадськість має право коментувати саму плановану діяльність, а також висловлювати свої зауваження і пропозиції щодо змісту та рівня деталізації майбутнього звіту із оцінки впливу. Другий та основний випадок – цегромадське обговорення на стадії готового звіту із оцінки впливу на довкілля, протягом якого громадськість має право подавати письмові коментарі, а також брати участь у громадських слуханнях. Ці дві форми громадського обговорення є обов’язковими в процедурах ОВД.

Довідкова інформація: захід проходив у рамках проекту «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля», який Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) реалізує під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.


Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».