Діяльність Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС у 2016 році

20 Березня 2017
  1. Діяльність в форматі Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС.

2016 рік став важливим етапом інституційного становлення Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС (УС ПГС), як складової Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС (ПГС).

Спільно з колегами з Європейського Економічного і Соціального Комітету (ЄЕСК) проведено друге та третє засідання ПГС, за підсумками яких прийнято Спільні декларації, що містять рекомендації офіційним Києву та Брюсселю щодо виконання Угоди про асоціацію.

Так, у другому засіданні Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС
(11 лютого 2016 р., м.Брюссель) взяли участь новообрані, за результатами Асамблеї УС ПГС у грудні 2015 року, члени Української сторони ПГС та також члени ПГС зі сторони ЄЕСК і постійні спостерігачі з європейських мережевих організацій. Серед почесних гостей засідання були Ж. Дассіс, Президент ЄЕСК, Ф. Андресен Гімарайш, в.о. директора з питань Росії, Східного Партнерства, Центральної Азії та ОБСЄ Європейської служби зовнішньої дії, Л. Непоп, в.о. Представника України при ЄС, а також П.Вагнер, керівник Групи підтримки України. Захід відбувся за спільного головування А. Йонушки, співголови ПГС з боку ЄЕСК, та О. Сушка, співголови ПГС з української сторони.

Учасники обговорили поточний стан виконання Угоди про асоціацію і проведення пов’язаних з нею реформ, а також основні виклики на цьому шляху. Говорили про ситуацію в сфері прав людини і верховенства права, соціально-економічну ситуацію, питання ефективного використання потенціалу ПВЗВТ, секторальні реформи та багато іншого. Також на засіданні було представлено два тематичні звіти ПГС з питань антикорупційної політики (співдоповідачі О. Хмара та К. Моос) і енергетики (співдоповідачі О. Павленко та А.Йонушка).

Члени ПГС обмінялися думками щодо можливості зміцнення зусиль публічної дипломатії, зокрема посилення співпраці громадянських суспільств України та ЄС з метою обміну досвідом реформ та інформацією про кращі практики ЄС, а також підвищення обізнаності про Україну та формування суспільної підтримки європейської інтеграції України в країнах-членах ЄС.

Не обійшли увагою і ситуацію на сході та півдні України: засудивши російську агресію і підкресливши важливість захисту прав людини в Криму та непідконтрольних Києву районах Донбасу, члени ПГС наголосили на необхідності відновлення суверенітету та територіальної цілісності України та закликали держав-членів ЄС спонукати всіма необхідними політичними та економічними засобами до повного виконання Мінських угод, а Україну – якомога швидше ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. За результатами усіх обговорень засідання прийнято Спільну декларацію.

Під час другого засідання ПГС О. Сушко, який очолював УС ПГС від сторони громадських об’єднань передав повноваження Голови УС ПГС Г. Осовому від сторони профспілок.

Під час третього засідання Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС, яке відбулося у Києві 8-9 листопада 2016 р. члени Платформи з української та європейської сторони оцінили прогрес виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС ті відзначили, що незважаючи на певні успіхи в євроінтеграційних реформах, їх динаміка не є достатньою, а внесок у цей процес громадянського суспільства має бути посилений.

У засіданні взяли участь Х. Мінґареллі, Посол ЄС в Україні, М. Іонова, Перший заступник голови Української Частини Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС,
В. Ченцов, директор Департаменту Європейського Союзу МЗС України, а також представники міністерств та експертного середовища.

Вже традиційно були представлені дві тематичні доповіді ПГС, які в цей раз були присвячені темам – «Регулювання ринку праці в ЄС та Україні: спільні риси і відмінності. Адаптація трудового законодавства України до законодавства ЄС» (співдоповідачі В. Андреєв та
А. Адамчик) та «Антидискримінаційне законодавство та практика застосування: права вразливих груп у контексті Угоди про асоціацію» (співдоповідачі Ю. Тищенко та
У. Вестерлунд).

Окрема сесія була присвячена війні на Сході України. Експерти з провідних українських аналітичних центрів Фонду «Демократичні ініціативи» та «Інституту світової політики» представили результати досліджень та соціологічних опитувань щодо суспільного сприйняття та можливих сценаріїв розвитку ситуації навколо окупованих територій.

Члени Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС обговорили спільні плани діяльності на 2017 рік, спрямовані на посилення залучення громадянського суспільства до виконання Угоди про асоціацію, а також схвалили Спільну декларацію, в якій висловили конкретні рекомендації офіційному Брюсселю та Києву, зокрема:

  • закликали Уряд України посилити політичні та інституційні можливості імплементації Угоди про асоціацію;
  • наголосили на необхідності докладання максимальних зусиль державами-членами ЄС щодо відновлення суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів;
  • закликали Раду ЄС та Європарламент ухвалити остаточне рішення щодо безвізового режиму для громадян України до кінця 2016 року, а також знайти політичні рішення для завершення процесу ратифікації Угоди про асоціацію в контексті референдуму в Нідерландах;
  • наголосили, що боротьба з дискримінацією за будь-якими ознаками є базовим елементом угоди з ЄС, а досягнення європейського рівня у цьому питанні, особливо в частині трудового законодавства, є однією з головних цілей Угоди;
  • закликали приділити першочергову увагу імплементації міжнародних стандартів праці, законодавства та практики ЄС з питань соціальної політики, зайнятості та праці, реформи трудового законодавства для забезпечення балансу інтересів соціальних партнерів і захисту прав працівників.

Для донесення інформації про результати 3-го засідання ПГС проведено прес-конференцію, під час якої громадськості представлені положення Спільної декларації та рекомендації тематичних доповідей.

Контакти з колегами з Європейського Економічного і Соціального Комітету не обмежувалися лише рамками засідань Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. 7 вересня 2016 р. відбулася зустріч членів Координаційної ради УС ПГС зі Співголовою Платформи від сторони ЄС А.Йонушкой під час якої обговорювали як підвищити інформаційний вплив з боку України та зокрема з боку УС ПГС на європейські структури, зважаючи на брак об’єктивної та правдивої інформації в Брюсселі про Україну та про ті події, що відбуваються в нашій країні.

  1. Адвокаційна діяльність на рівні ЄС та участь в роботі Парламентського комітету асоціації.

Серед адвокаційних зусиль варто виділити заяву УС ПГС напередодні референдуму в Нідерландах щодо ратифікації Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, у якій члени УС ПГС закликали голландських колег – членів ЄСЕК висловити громадську підтримку Угоді про асоціацію між Україно та ЄС. Незважаючи на результати референдуму, а також Брекзіт, УС ПГС закликала Європейську Комісію, Європейську Раду та Уряд України віднайти прийнятний формат для швидкого завершення процесу ратифікації Угоди і набуття нею чинності.

Зустріч членів координаційної ради УС ПГС з Комісаром ЄС з питань політики сусідства та перемовин із розширення Й.Ганом (12 липня 2016 р.) засвідчила значний інтерес Європейської комісії до незалежної думки громадянського суспільства, як важливого стейкхолдера в процесі виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, щодо реальної ситуації в сфері євроінтеграційних реформ. Під час зустрічі з єврокомісаром  обговорювали питання застосування ЗВТ та існуючих торговельних перешкод для українського бізнесу, підтримку інституцій громадянського суспільства, вдосконалення трудового законодавства та багато інших питань.

Приділялася увага і налагодженню співпраці з організаціями громадянського суспільства країн-членів ЄС. Так, 1 листопада 2016 р. відбулася зустріч представників УС ПГС, спільно з колегами з Національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства, з делегацією «European Movement International» (EMI) – найбільшої мережі проєвропейських громадських організацій, діяльність якої спрямована на посилення євроінтеграційних зв’язків та на те, щоб ЄС більше відповідав потребам своїх громадян.

Відбулася дискусія щодо шляхів налагодження діалогу між громадянським суспільством України та європейських країн, а також обмін думками щодо можливостей започаткування в майбутньому спільних проектів, використання адвокаційних можливостей EMI для донесення об’єктивної інформації про Україну та її євроінтеграційні прагнення до влади та суспільства країн-членів ЄС та інших ідей. Представники «European Movement» розповіли про можливість створення в довгостроковій перспективі українського осередку цього об’єднання та критерії, які висуваються EMI до національних представництв.

В рамках діалогу з Парламентським комітетом асоціації між Україною та ЄС представники ПГС взяли участь у двох засіданнях комітету, у вересні 2016 р. співголови ПГС звернулися зі спільним комюніке до Парламентського комітету асоціації, привернувши увагу до необхідності прискорення запровадження безвізового режиму з ЄС, подолання системної корупції в Україні, поглиблення реформ в енергетиці та використання у повній мірі можливостей режиму вільної торгівлі між Україною та ЄС, а також розширення підтримки з боку ЄС громадянському суспільству та Уряду України.

  1. Залученість громадськості до виконання Угоди про асоціацію через діалог з владою.

Пріоритетом діяльності УС ПГС у 2016 р. залишалося посилення залученості громадськості до виконання Угоди.  Важливим кроком в цьому напрямку стало налагодження УС ПГС регулярного діалогу з українською владою.

У березні відбулася зустріч УС ПГС із заступниками міністрів з питань європейської інтеграції, досягнуто домовленості про щоквартальний характер цих зустрічей. Після призначення І. Климпуш-Цинцадзе Віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, у липні відбулася аналогічна зустріч за її участі. Загалом у вказаних зустрічах взяли участь заступники міністрів юстиції, інформаційної політики, аграрної політики та продовольства, соціальної політики, фінансів, економічного розвитку і торгівлі, інфраструктури, екології, регіонального розвитку, будівництва та ЖКХ, енергетики та вугільної промисловості, культури, освіти та науки.

Згодом, взаємодія з Урядом була розширена у формат дворівневих зустрічей – з окремими міністерствами за участі заступників міністрів, які відповідають за питання європейської інтеграції, та з Віце-прем’єр-міністром із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Саме в новому форматі відбулися зустріч УС ПГС з
І. Климпуш-Цинцадзе (листопад), яка була присвячена результатам 3-го засідання ПГС, а також зустрічей Робочих груп УС ПГС з представниками Мінприроди у вересні (за участі заступника міністра з питань європейської інтеграції М. Кузьо) та Міністерства освіти та науки України у листопаді (за участі Першого заступника міністра В. Ковтунця).

Ці зустрічі дозволили не лише обмінятися думками з посадовцями та співробітниками міністерств, які безпосередньо забезпечують виконання відповідних розділів Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, але й надати конкретні рекомендації щодо підвищення ефективності євроінтеграційних реформ у цих сферах.

  1. Діяльність Робочих груп та інституційний розвиток УС ПГС.

Крім діалогу з владою у форматі регулярних зустрічей впродовж 2016 року учасники Робочих груп УС ПГС також готували рекомендації по окремим питанням виконання Угоди про асоціацію, наближення законодавства України до європейських норм, опрацьовували проекти нормативно-правових актів та займалися адвокацією, долучалися до діяльності в рамках постійних та тимчасових робочих й експертних груп центральних органів виконавчої влади та комітеті Верховної ради України.

Робочі групи УС ПГС брали активну участь у підготовці спільних документів Платформи, у т.ч. заяв, тематичних доповідей, оціночних та рекомендаційних документів, приймали участь у форумах, конференціях, семінарах, круглих столах та інших заходах для популяризації УС ПГС та Платформи в цілому, адвокації необхідності посилення про-європейських реформ в Україні. В рамках електронних розсилок Робочих груп УС ПГС обговорювалися важливі події у сфері європейської інтеграції, проекти нормативно-правових актів, стратегій та інших документів.

УС ПГС продовжувала працювати над вдосконаленням власної організаційної діяльності. Були розроблені плани діяльності робочих груп на 2016 та рік затверджений Регламент УС ПГС, відбулися 4 засідання УС ПГС (квітень, вересень, листопад та грудень), запроваджено протоколювання ходу засідань та практику участі представників партнерських інституцій – Міністерства закордонних справ України, Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС, Секретаріату Кабінету міністрів України.  Розпочато роботу над Регламентом робочих груп УС ПГС.

Наприкінці жовтня 2016 року члени УС ПГС зробили перший крок для вироблення стратегічного бачення діяльності УС ПГС та підготовки стратегічного плану на найближчі три роки, взявши участь у сесії стратегічного планування. Учасники сесії стратегічного планування працювали над формулюванням місії УС ПГС, визначенням її цінностей, а також обговорили цілі та найбільш ефективні форми участі громадянського суспільства в реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Зміцненню спроможності УС ПГС в подальшому сприятиме і розпочатий у 2016 році проект «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом «Відродження» та спрямований на посилення участі громадськості в євроінтеграційних реформах через діяльність УС ПГС та УНП ФГС СхП. Проект передбачає такі компоненти: «Посилення спроможностей Платформ», «Аналіз політики, адвокація і діалог», «Підвищення обізнаності і комунікація», «Співпраця з ЄС та Східним Партнерством», а також «Надання суб-грантів на підтримку діяльності Платформ».

Завантажити інформацію у форматі PDF.