Cемінар «Інституційне забезпечення та координація виконання Угоди про асоціацію»

27 Березня 2017

27 березня за спільної ініціативи проектів ЄС «Громадська Синергія» та «Association4U» відбувся семінар «Інституційне забезпечення та координація виконання Угоди про асоціацію» для членів Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та її Робочих груп. Під час семінару учасники отримали інформацію про вплив політичної ситуації в Європейському Союзі на імплементацію Угоди про асоціацію, ознайомились із координаційним механізмом імплементації Угоди в Україні та в країнах Європейського Союзу.

Доктор Адам Лазовський, експерт проекту «A4U», окреслив ключові викликами з боку ЄС у питанні імплементації Угоди про асоціацію. Серед них – зростання євроскептичних настроїв в ЄС, криза біженців, Brexit та агресивна зовнішня політика Росії. В свою чергу, наріжний камінь для України та Грузії в імплементації Угоди – законодавчі зміни, які відбуваються в ЄС та необхідність вчасно реагувати на них.

Він наголосив на важливості довгострокового планування у контексті адаптації українського законодавства до європейського, що сприятиме захисту інтересів бізнесу та зробить перехід менш болючішим.

За словами п. Адама, кожен нормативний акт, який потребує наближеннядо стандартів ЄС, повинен закріплюватися за відповідним Міністерством. Наприклад, у Національну плані Хорватії, щодо вступу в ЄС, був окремо зазначений законодавчий акт, який потребував узгодження, ім’я відповідального за це держслужбовця, його e-mail та телефон.

Презентація доступна для завантаження.

Михайло Руденко, секретар УС ПГС, ознайомив учасників із інституційною структурою Угоди про асоціацію та механізмами координації її імплементації урядом України. Були розглянуті двосторонні органи Асоціації (ПГС, Рада Асоціації, комітети та підкомітети та ін.), їх роль у процесі євроінтеграції. Також було обговорені можливості посилення голосу УС ПГС у діалозі з владою.

Михайло Руденко зазначив, що від ефективності внутрішньоурядової координації, діалогу між УС ПГС і владою та взаємопорозуміння Уряду й парламенту залежить загальний прогрес у виконанні Угоди. Він також зазначив, що в ЄС існує попит на незалежний моніторинг Угоди про Асоціацію над яким наразі працює УС ПГС.

Презентація доступна для завантаження.

Марек Табор, експерт проекту «A4U», ознайомив учасників семінару із досвідомкраїн ЄС щодо успішної координації двосторонніх органів у плануванні, імплементації та моніторингу Угоди. За його словами не існує універсальної моделі. Координаційний орган може знаходитись у секретаріаті Кабміну, МЗС, урядовому відомстві чи мати статус окремого Міністерства. Незалежно від визначеного органу він має слідкувати за імплементацією та визначати досягнення. Експерт також наголосив на важливості моніторингу фінансової підтримки з боку Європейського Союзу, що надасть можливість зрозуміти реальні потреби країни у фінансуванні ЄС.

За словами п. Марека, координаційний орган не повинен готувати законопроекти, але має допомагати у пошуку рішеньзагальнонаціональнихпроблем.

Презентація доступна для завантаження.

Наприкінці семінару відбулася жвава дискусія між учасниками та експертами, зокрема щодо проблематики перекладу директив, врахуванні національних реалій при наближенні законодавства до правового поля ЄС та регіонального вимру європейської інтеграції.